Alergia pokarmowa u psów – objawy, przyczyny i leczenie

Alergia pokarmowa u zwierząt, jest jedną z najczęściej występujących dolegliwości zdrowotnych u naszych kochany czworonogów. Jak sama nazwa wskazuje, jest to reakcja organizmu, na źle dobrany, a następnie spożyty przez pupila pokarm.

Bardzo charakterystycznym objawem jest uciążliwy swąd. Zwierze drapie się bardzo często i w różnych miejscach. Ociera o meble i inne przedmioty. Potrafi wygryzać kawałki piekącej skóry, doprowadzając do powstawania ran i nadżerek. Kolejnym objawem są problemy z uszami. Pies je nachalnie drapie, a w ich wnętrzu pojawiają się zaczerwienienia, może temu towarzyszyć nieprzyjemny zapach i nadmiar woskowiny. Dodatkowo dochodzą takie zachowania, jak nagminne lizanie się w różnych miejscach – łapy, boki, pachwiny. Pupil może dostać łupieżu i problemów jelitowo – żołądkowych, takich jak wymioty czy biegunka. Według statystyk, alergia pokarmowa może stanowić nawet 10 procent wszystkich alergii u zwierząt. Jest zaburzeniem bardzo frustrującym, zarówno dla psa, jak i właściciela. Nie oznacza to jednak, że jestem bezradni w tej sytuacji.

Najbardziej alergenną substancją jest białko. Poniżej wymienimy najczęściej uczulające składniki, które w psiej diecie mogą się znajdować:

  • mleko i nabiał, w tym także jajka
  • wołowina, rzadziej jagnięcina
  • ryż
  • zboże
  • pomidory i ziemniaki
  • drób
  • ryby
  • soja

Jak pokazują specjalistyczne badania, najczęściej chorują psiaki pomiędzy 4 a 5 rokiem życia. Nie należy się jednak tym sugerować, gdyż na to zaburzenie, może zapaść zarówno szczeniak jak i senior mający ponad 13 lat. Charakterystyczne przy alergii pokarmowej, jest także, to,że nie występuje ona sezonowo a przewlekle. Niektóre rasy psów są bardziej też na nią narażone, są to między innymi, bokser, labrador retriever, czy owczarek niemiecki.

Dieta eliminacyjna i próba prowokacyjna, są najczęściej stosowanymi metodami, przy rozpoznawaniu alergii pokarmowej u naszego czworonoga. Zasadniczo, polega to na tym, by zmienić psu radykalnie dietę i bacznie obserwować, czy objawy ustępują. Na początku, należy przede wszystkim wyeliminować najbardziej alergenne składniki. Kiedy znajdziemy już źródło problemu, powinniśmy zastosować tak zwaną próbę prowokacyjną. Polega ona na tym, iż wracamy z powrotem do podawania starego jedzenia. Jeśli objawy alergiczne powrócą, możemy być niemal na 100 procent pewni co uczula naszego pupila, i czego nie wolno mu już nigdy spożywać.

Alergia pokarmowa u zwierząt, pomimo swej uciążliwości jest możliwa do pokonania. Psa należy bacznie obserwować by dostrzec jej objawy, następnie poprzez eliminację, odnaleźć źródło alergiczne. Bardzo ważna ze strony właścicieli chorych zwierząt, jest konsekwencja. Musimy jasno zdawać sobie sprawę, że nawet najbardziej ukochane smakołyki, będą już zawsze zabronione.

Zachęcamy każdego, do podzielenia się swoimi refleksjami i uwagami  w komentarzu . Zwłaszcza tych właścicieli piesków, dotkniętych tą ciężką przypadłością.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *