Spacery – kilka praktycznych informacji i porad odnośnie ich prawidłowości i znaczenia.

W końcu nadszedł wyczekiwany w końcu, dla nas wielu pierwszy Dzień Wiosny. Dni stały się dłuższe a niebo przejrzystsze, temperatura wyższa, mniej mokre otoczenie. Co to w praktyce oznacza dla naszego pupila? Dłuższe i częstsze spacery! W niniejszym artykule, przedstawimy w skrócie, jakie ma to znaczenie dla naszych podopiecznych, i jakich błędów unikać, by spacer był w pełni udany.

Wielu z właścicieli, nie zdaje sobie sprawy jaką rangę i znaczenie stanowi spacer w psim życiu. Jest on głównie utożsamiany z załatwianiem potrzeb fizjologicznych przez zwierzę, co łączy się bardzo często, z tak zwanymi, krótkimi wypadami na „siku”. Nic bardziej mylnego. Oprócz psiej toalety, spacer odgrywa wiele innych ról w życiu w życiu czworonoga.

pies spacery
  • pozwól psu być psem – często z poddenerwowaniem śledzimy zachowanie naszego czworonoga na podwórku czy w parku. Obsikiwanie murków czy drzew, tarzanie się w błocie lub innych śmierdzących odpadkach, nieposłuszeństwo – to tylko jedne z wielu zachowań typowych właśnie dla psów. To właśnie te rzeczy, które w naszym rozumieniu są naganne, sprawiają, że pies jest naprawdę szczęśliwy i jest po prostu sobą. Są to czynności całkowicie normalne dla pieskiego życia, których on wręcz do egzystencji potrzebuje.
  • Skracanie czasu spacerów – wielu z nas, widząc iż pupil szybko po wyjściu z domu, załatwił już swoje potrzeby fizjologiczne, ciągnie go ochoczo z powrotem do domu. Nic bardziej mylnego. Spacer w życiu psa odgrywa szczególną rolę. Średnio nasz podopieczny śpi ponad 17 godzin na dobę, z reszty dnia pozostaje około 6 godzin kie dy jest on nad wyraz aktywny. Swoją energię pupil może przede wszystkim rozładować waśnie na spacerze. Wskazane jest nawet delikatne zmęczenie go, by noce były dla nas przespane a wcześniej gryzione regularnie buty, pozostawione w spokoju.
  • Te same miejsca spacerowe – ważnym aspektem w spacerach, jest w miarę możliwości, zmienianie miejsc w które razem z czworonogiem chodzimy. Możemy zabrać ze sobą także zabawki czy smakołyki, by spacer nigdy nie stał się nudny, Jest to wyjątkowy okres na budowanie więzi psychicznej z naszym pieskiem.
  • Ciągłe wąchanie – często dziwimy się, dlaczego pies musi powąchać każdą kępkę trawy, kamyk czy wysuszone liście. Pamiętajmy, że nasze zwierzę poznaje całe otoczenie nosem, który jest dużo czulszy niż nasz. Pozwólmy mu na to!
  • Socjalizacja – spacery stanowią jeden z najważniejszych elementów, w jej rozwoju i przebiegu. To waśnie na dworze, nasz futrzany przyjaciel, może nawiązywać nowe relacje i przyjaźnie z innymi, psimi towarzyszami.
  • Pełna swoboda – aby nasz pies był w pełni szczęśliwy, dajmy mu odrobinę swobody i wolności. Wskazane są wypady na wolną przestrzeń, gdzie pupil będzie mógł bez oporu pobiegać. Jeśli mamy obawy co do jego bezpieczeństwa, a dodatkowo pragniemy nauczyć go różnych komend – polecamy smycz treningową, która jest do nabycia nawet i 20 metrowa. Pozwoli nam ona,uczyć psa, i swobodnie, bez obawy puszczać go na otwartym terenie. Zdecydowanie nie poleca się smyczy typu flexi, które uczą psa ciągnięcia.

Mamy nadzieje że wraz z nadchodzącą wiosną spacery staną się częstsze i dłuższe, czego każdego czworonogowi życzymy. Zachęcamy każdego do dzielenia się swoimi uwagami, na ten temat w komentarzach!

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *