Pies Senior – opieka i pielęgnacja

Standardowo pies traktowany już za seniora, posiada siedem lub więcej lat. Takie czworonogi zasługują na szczególną troskę i traktowanie. W niniejszym artykule, postaramy się w skrócie przedstawić jak powinna przebiegać opieka nad starszym psiakiem i na co powinniśmy szczególnie zwracać uwagę.

pies senior

Zmiany metaboliczne są standardowym sygnałem na to, iż pieskowi przybyło już wiele lat i zaczyna się on starzeć. W tym czasie spada u pupila odporność immunologiczna i procesy metaboliczne są dużo wolniejsze niż kiedyś. To co w tym czasie możemy zaobserwować, to między innymi: spadek czujności i szybkości reagowania na różne rzeczy, spowolnienie ciała i powolny zanik aktywności ruchowej, problemy z poruszaniem się i koordynacją, a także niekiedy zaburzenia snu. Problemy zdrowotne mogą być widoczne w postaci: niedowidzenia, niedosłyszenia, nietrzymania moczu. Może pojawić się odruch kaszlu, co jest wynikiem zmniejszenia się pojemności wydechowej płuc u psa. W tym okresie bardzo ważne jest to, abyśmy mieli stały kontakt ze specjalistą weterynarii, bądź psiej rehabilitacji. Badania krwi czworonoga ułatwią lekarzowi dobór leków czy składników mineralnych, które są psu najbardziej potrzebne. Bardzo ważna jest także, stała kontrola kondycji nerek, serca, płuc czy wątroby.

Wraz z wiekiem, naszemu pupilowi zaczynają doskwierać problemy z układem kostnym i mięśniowym. Piesek może celowo unikać wysiłku fizycznego, ponieważ sprawia mu to ból i jest ciężkie do wykonania. Dlatego tak ważna jest kontrola masy psiego ciała przez właściciela. W tym okresie, karmy dostarczane psiakowi, powinny być wysokobiałkowe, niskokaloryczne, a ich normalne spożycie, powinniśmy ograniczyć co najmniej o 25 procent, w porównaniu do stanu wcześniejszego.

Zwyrodnienie stawów, zwłóknienie mięśni, choroby krążków międzykręgowych, to jedne z najczęstszych problemów starzejącego się psa. Doprowadzają one często do poważnych problemów neurologicznych. Alternatywą w takich sytuacjach, może być podawanie w dużych dawkach i przez kilka tygodni, substancji chondroprotetycznych, takich jak glukozamina czy chondroityna. Wskazane również jest zastosowanie kwasu hialuronowego.

Bardzo ważne w tym okresie jest zastosowanie aktywności fizycznej, oczywiście dostosowanej do stanu i wieku naszego czworonoga. Pozwoli mu to na zachowanie odpowiedniej masy ciała, a także będzie stymulować wytwarzanie się w organizmie substancji przeciwzapalnych i przeciwbólowych.

Podsumowując powyższy artykuł, pragniemy zaapelować o świadomość, kiedy bierzemy do naszego domu szczeniaka. Pamiętajmy, że maluch prędzej czy później też się zacznie starzeć i będzie wymagać wzmożonej, naszej opieki. My także z dnia na dzień jesteśmy coraz starsi. Apelujemy o cierpliwość wobec psich seniorów i szczerą opiekę. Każdego z czytelników zachęcamy do własnych przemyśleń czy refleksji na ten temat. A może macie swoje własne doświadczenia z tym tematem? Prosimy o podzielenie się nimi z nami w komentarzach! I mamy nadzieje że psia jesień będzie dla każdego czworonoga kolorowa !

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *