Sterylizacja suczki – przebieg zabiegu. Wady i zalety

Na dzień dzisiejszy, wokół sterylizacji zwierzęcia, krąży bardzo wiele informacji – zarówno tych prawdziwych, godnych uwagi, jak i mitów, które przedstawiają nieprawdę. W poniższym artykule postaramy się w skrócie przedstawić kilka uniwersalnych rad, odnośnie tego tematu. Spróbujemy także rozwiać częste wątpliwości właścicieli odnośnie zabiegu sterylizacji.

W ostatnich, zamieszczonych przez nas postach, pisaliśmy o procesie cieczki u pieska. Jest to pierwszy moment, kiedy wielu właścicieli zastanawia się co dalej. Czy warto sterylizować zwierzę, jeśli tak, to kiedy, jak to wygląda i ile kosztuje, czy więcej jest plusów czy minusów. Oczywiście, nie jest to decyzja prosta, jednak warto zapoznać się z poniższymi informacjami.

  • kiedy mogę wysterylizować psa – suczka poprzez pierwszą cieczkę, wchodzi w okres dojrzałości płciowej, aby zapobiec możliwości rozmnażania się jej w przyszłości, powinny wybrać zabieg sterylizacji, który najwcześniej można przeprowadzić trzy miesiące po pierwszej, a także każdej następnej cieczce, a najpóźniej, miesiąc przed każdą kolejną. Bardzo ważne jest zachowanie tego czasu, jeśli zwierzę zostanie poddane zabiegowi w nieodpowiednim cyklu hormonalnym, możemy je naradzić między innymi na ciążę urojoną.

 

  • wady i zalety – niewątpliwie największą obawę właścicieli, budzi chirurgiczna ingerencja w życie naszego czworonoga. Boimy się powikłań, narkozy pod którą zabieg się dobywa, a także cierpienia naszego futrzanego przyjaciela. W dzisiejszych czasach, jakiekolwiek skutki niepożądane, pooperacyjne, występują niesłychanie rzadko. Zagrożenie życia psa również jest minimalne. Zalet jest zdecydowanie więcej. Sterylizacja jest trwałą metodą antykoncepcyjną, dzięki, której pies uniknie niechcianej ciąży. Nie będzie również miał już nigdy cieczki, dzięki czemu nie będzie brudził, plamił czy krwawił. Zostanie zachowana równowaga emocjonalna zwierzęcia, ta która zatracana jest podczas cieczek ( zmiany zachowań , dyszenie, chęć kopulacji). Nie będziemy musieli się także martwić, o stado adoratorów naszego pieska na spacerach. Bardzo ważnym aspektem jest także to, że zabieg sterylizacji zmniejsza ryzyko występowania guzów i nowotworów u suczek.

 

  • cena – w przypadku piesków niewielkiej masy, do maksymalnie piętnastu kilogramów, koszt zabiegu nie powinien przekroczyć 170 złotych. Przy większych, bądź bardzo dużych rasach musimy przygotować się na wydatek maksymalnie 450 złotych.

 

  • przebieg zabiegu i opieka nad psem po nim – sterylizacja odbywa się pod narkozą, co oznacza, że pupil jest nieprzytomny, i do momentu wybudzenia, będzie musiał pozostać w lecznicy. Dzisiejsza chirurgia pozwala na przeprowadzeniu go, dzięki prostym, miejscowym cięciom. Po jego zakończeniu i odzyskaniu przytomności, podawane są środki przeciwbólowe i antybiotyki. Zwierzę nie może się lizać ani dotykać w operowane miejsca. powinno także leżeć na płaskim, ciepłym i przytulnym podłożu. Niezbędna jest również nasza opieka i wzmożona czujność. Pies zdecydowanie, przez około tygodnia nie powinien pozostawać sam w domu. Nie powinien się gwałtownie poruszać ani skakać, by nie naruszyć świeżo założonych szwów( ściągane są one średnio po około dziesięciu dniach).
hotel dla psa warszawa blog 111

Mamy nadzieje, że w komentarzach będą Państwo dzielić się z nami swoimi opiniami i doświadczeniami na poruszony temat. Liczmy także, iż powyższy artykuł pomógł niejednemu właścicielowi w podjęciu decyzji odnoście sterylizacji.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *